2013. február 21., csütörtök

Marie Lu: Legenda

 Gyerekek, ha pörögni akartok, ezt olvassátok! Eszetlen mennyiségű adrenalin van ebben a sztoriban!

 "A hajdani Los Angeles partvidékét elöntötte a tenger. Észak-Amerika két, hadban álló nemzetre szakadt, a Köztársaságra és a Kolóniákra.
A tizenöt éves June jómódú környéken, az elithez tartozó családba született. Kivételes tehetség, kötelességtudó, szenvedélyes, elkötelezett hazafi, nyitva áll előtte az út, hogy bekerüljön a legmagasabb katonai körökbe.
A tizenöt éves Day a Lake Szektorban, a nyomornegyedben jött a világra. Ifjú kora ellenére ő a Köztársaság legkeresettebb bűnözője. De a szándékai korántsem olyan elítélendők, mint azt gondolnánk.
A két fiatal két külön világban él, nem keresztezik egymást az útjaik, mígnem ám egy nap June bátyja gyilkosság áldozatává válik.
Az első számú gyanúsított: Day.
Ezzel kezdetét veszi egy vérre menő macska-egér játék, melyben Day kétségbeesett versenyt fut a családja életéért, miközben June elszántan igyekszik megbosszulni bátyja halálát.
Aztán az események megdöbbentő fordulatot vesznek. Rájönnek, kettejükben van valami közös, és megtudják, milyen messzire képes elmenni a hatalom, hogy megőrizze titkait."

Félve kezdek disztópiákba, mert nekem mindig hiányzik valami. Az Éhezők viadala óta egyetlen kiváló darabot olvastam a műfajban, a Harmóniát, ellenben rengeteg szerintem értékelhetetlen, és ennek ellenére agyon ajnározott sztoriba futottam, szóval kezdtem feladni a reményt. Mert egy ilyen könyvben vagy pörögjenek az események, vagy legyen tényleges morális háttere, ne csak a divatból felhúzott disztópikus kontúrvonalak. Nos, a morális háttér itt is hiányzik, ellenben kapunk egy baromi pörgős, jófajta  akcióregényt.

Dayt nagyon bírtam az első perctől kezdve, ez a srác egy harcos. És nem csak fizikai értelemben, hanem lelki szempontból is, de ezt a tényt szerencsére nem akarják a képünkbe nyomni, viszont az apró cselekedetekből tisztán kiválik, hogy milyen tartása, igazságérzete, lelke van. És a stílusa sem utolsó, nagyon  vagány! Kicsit modern kori Robin Hood, annak ellenére, hogy szerintem az íjnak a fogalmát sem ismeri.:)

June-t ellenben meglehetősen szőkének tartottam sokáig, aki elvileg ilyen okos, az nem lehet ennyire vak! Kevés dolog van, ami annál jobban kiborít, mint mikor valaki kérdések nélkül benyeli a hatalom despotikus, demagóg, és a tetejébe teljesen logikátlan dumáját. Nem számít, hogy ebben nőttél fel, ha a saját szemeddel látod, hogy valami fekete, akkor nem hiszed el, hogy fehér, mindegy ki mondja. Azért lassan kinyílt a szeme, de benne messze nem látom azt a lelki erőt, amit Day-ben. Ennek ellenére mégsem utáltam sokáig a csajt, mert csak van benne valami, ami miatt meg lehet kedvelni. Bár, hogy mi ez a dolog, arról fogalmam sincs.

 A sztori maga nem igazán nyújt újdonságot a műfajban megszokotthoz képest, viszont képes volt úgy tálalni a kliséket, hogy veszettül élveztem! Folyamatos feszültség, teljes gőzzel dübörgő események, és körömrágós izgalom jellemzi a sorokat. Nem is tudtam letenni, egyszerűen muszáj volt megtudnom, hogy mi lesz a következő oldalon.

 Képzeljétek el, még a romantikus szál is tetszett, pedig újabban nagyon finnyás vagyok. De itt valahogy akartam, hogy működjön a dolog a két első látásra nagyon különböző, de valójában azért közös vonásokat is bőven felvonultató főszereplővel. Valahogy olyan finoman szövődő, nem túl hangsúlyos, de mégis megfelelően fontos lett ez a vonal.

 Viszont akármennyire is élveztem, ez egy limonádé, a komolyabb kérdések a szabadságról, túlélésről, emberségről hiányoznak belőle (illetve nem túl nagy mélységgel jelennek meg). Ha még ezt is sikerült volna belecsempészni, akkor új kedvencet avatnék, így "csak" egy nagyon szórakoztató és izgalmas élménnyel lettem gazdagabb. Lu-tól a disztópia írók többsége tanulhatna néhány fogást!

Köszönet a Könyvmolyképző Kiadónak az olvasási lehetőségért!

2013. február 17., vasárnap

Patrick Rothfuss: A szél neve

 A szél neve... jól esik ízlelgetni ezeket a szavakat. Már a címből is érezni, hogy ez bizony regény lesz a javából. És mire a történet fonalának végére ér az olvasó, őt is lenyűgözi majd a szél nevének hatalma.

Kvothéról legendákat zengenek az egész világon, és minden legenda mögött ott lapul az igazság magja is. Mikor a híres krónikás megérkezik egy világvégi kocsmába, és az elsőre átlagosnak tűnő kocsmárosban felismeri az egykori hőst, és ráveszi, hogy mesélje el az életét...

Ilyen alkotások miatt érdemes klasszikus fantasyt olvasni. Ennél nagyobb dicséretet nem tudok mondani, pedig igyekszem, de valahogy mindig túlbonyolítom a mondatokat, és a végén pont a lényeg tűnik el belőlük. A lényeg pedig annyi: ez az egyik legjobb fantasy, amit valaha olvastam.

Kvothe, a főhős az elejétől kezdve szimpatikus, de igazán akkor lett kedvenc, amikor rájött hogyan hívja a szelet, én pedig arra, hogy ez tényleg lenyűgöző dolog. Olyan hős ő, aki valójában minden valószínűség szerint nem is hős, hiszen hiányoznak belőle ehhez szükséges alapvető tulajdonságok, de ehelyett valami sokkal jobbat kapunk: egy embert! Egy embert, aki változik, fejlődik, hibázik, hatalmas és esendő.

A szerkezet is tökéletes, végig lassan hömpölyög ez az eposz, ez is része a varázsnak (ennek a történetnek tényleg varázsa van), a tempó nem is igazán változik, viszont mégis olyan tetőpontja van a regénynek, ami egyszerűen mértani pontossággal van elhelyezve.

A nyelvezet pedig valami egészen különleges. Olyan szinten beletemet a sztoriba, amire csak az igazán nagy mesélők képesek. Nincs kétségem afelől, hogy Patrick Rothfuss ilyen. Mert ő tényleg mesél, bár ez a szó édeskevés ahhoz, hogy leírjam azt, amit ez az ember a szavakkal művel, de jobb kifejezés híján ezzel kell beérnetek. Elmerülsz a történet szövetében, és innét kezdve nincs menekvés, nem lehet többé kilépni ennek a világnak a bűvköréből.

Most abba a kellemetlen helyzetbe kerültem, hogy nálam van a második kötet, de tudom, hogy nem szabad még elkezdenem, mert akkor mit csinálok majd addig, amíg a trilógia záró darabja is elkészül? Ha előtte olvasok valami mást, akkor talán nem merülök majd olyan mélyre a rajongásban, hogy ne tudjak hetekig kimászni belőle (poszt jó könyv trauma a jelenség neve, azt hiszem).

 A szerzőnek csak annyit üzennék: írj sebesen, mint a ... Nos, tudjátok, a jó hasonlatot mondani olyan, mint ... ;)

Ui.: Még jó, hogy nincs függővég! Amúgy belegondolva a kedvenceim nagy részénél nincs ilyen, mert egy igazán jó mesének nincs szüksége ilyesmire ahhoz, hogy biztos lehessen benne, az olvasó visszatér a folytatásra is.

Ui.2: Semmire nem mentem a függővég hiányával, ezt a posztot múlt hét végén írtam, de aztán két nap kemény ellenállás után mégis el kellett kezdenem a második részt. Még van vissza belőle 300 oldal, igyekszem kiélvezni és elnyújtani az olvasást.:)

Borítómánia


Susanne Winnacker: The Other Life
Mert nem lány van rajta!;) És mert szép.

2013. február 8., péntek

Jön, jön, jön!

Na, mit találtam?:D
Illetve mit talált nekem a goodreads ajánló funkciója (be kell ismernem, hogy az oldal érdeme a dolog igazából)?!
A Pushing The Limits utódja lehet ez a regény, reményeim szerint legalábbis. márpedig azt nagyon szerettem.

The Sea of Tranquility

A borító zseniális mellesleg.

És a fülszöveg is sok jót ígér, a kritikákkal egyetemben.
"Former piano prodigy Nastya Kashnikov wants two things: to get through high school without anyone learning about her past and to make the boy who took everything from her—her identity, her spirit, her will to live—pay.

Josh Bennett’s story is no secret: every person he loves has been taken from his life until, at seventeen years old, there is no one left. Now all he wants is be left alone and people allow it because when your name is synonymous with death, everyone tends to give you your space.

Everyone except Nastya, the mysterious new girl at school who starts showing up and won’t go away until she’s insinuated herself into every aspect of his life. But the more he gets to know her, the more of an enigma she becomes. As their relationship intensifies and the unanswered questions begin to pile up, he starts to wonder if he will ever learn the secrets she’s been hiding—or if he even wants to."

(Azt nem értem, hogy én erről miért nem hallottam eddig, hiszen szabályosan vadászok az ilyen könyvekre.)

2013. február 4., hétfő

Borítómánia


Jennifer L. Armentrout: Pure

Bár annyira nem szerettem, amit olvastam az írónőtől, de azt el kell ismerni, hogy a borítótervezője tud valamit.

2013. február 2., szombat

Tara Monti: Fianna (Innuendo)

Már amikor a Könyvmoly 50 oldalas részletét olvastam (ők most adták ki Innuendo címmel), akkor is éreztem, hogy ez a könyv nekem való lesz, de aztán mégsem mertem megvenni, főleg miután rájöttem, hogy ez a regény 10 éve egyszer már megjelent nálunk Fianna címen.

 Irish Valleyben, az ír bevándorlók közösségében egy csapat gyerek megalakítja a Fiannát, a harcos lovagok szövetségét az ír mondavilágból. Egyedül Nolan, és a banda vezérének húga, Finn nem illik igazán a társaságba, és mikor felnőnek egy együtt töltött éjszaka után el is tűnnek a városból, mindketten a saját útjukat próbálva járni. Azonban 10 évvel később a Fianna egyik tagja meghal, így Nolan és Finn is visszatér Irish Valleybe...

 Van ebben a regényben valami, ami rögtön az elején megfogott. Nem is a hangulata, bár kétségtelen, hogy az se semmi, hanem a két főszereplő, azt hiszem. Nem tipikus figurák, Nolan és Finn is gyorsan elérte, hogy érdekeljen a sorsuk, és ez az a pont, ahol egy csomó sztori elbukik. De bennük volt valami, amivel könnyen azonosulok, és ami botrányosan kevés hősben van meg mostanában: a szabadságvágy. Illúzió, tudom, de egy olyan illúzió, amit érdemes kergetni.

 Ők persze kicsit félreértelmezték ezt az egészet, vagyis inkább azt hitték, hogy teljes szabadságra vágynak, és végletekben gondolkodtak. Kicsit el is merengtem azon, hogy milyen mértékben akarunk szabadok lenni? Mert teljesen szabad csak akkor lehetsz, ha nem kötődsz semmihez és senkihez, ez pedig valószínűleg legtöbbünk számára nem a boldogság receptje. De ha nincs annyi szabadságod, amennyire szükséged van az élethez, az ugyanolyan könnyen megfojthat.

 Aztán az újbóli találkozás után hamarosan beindult a krimiszál, ami elég váratlanul ért volna, ha nem olvasok előtte értékeléseket a molyon. A nyomozós vonal is veszett jó, kellőképp bonyolult, még ha a nagy gonosz személyét nem is olyan nehéz kitalálni (mivel erre a szerepre csak egy igazán alkalmas jelentkező van). De a rejtély maga elég misztikus volt, és roppant jó ütemben adagolta az információkat az írónő. Persze azért akadt, amit előre kitaláltam, de nincs is annál jobb, mint amikor hajnalban összeesküvés elméleteket gyártasz, aztán rájössz, hogy igazad volt!

 Az ír kultúra önmagában is vonz, Írország is rajta van az "el akarok jutni oda" listámon, így a fiannával, a mondákkal, és az ezekre felhúzott párhuzamokkal is csak erősítette a rajongásomat Tara Monti. Ráadásul ez olyan hangulati hátteret adott a történetnek, ami sokat hozzátett.

 Összességében a kedvencem az első 100 oldal volt, a krimi akármennyire is jó, akkor is csak krimi marad. A szabadság téma jobban bejön, nem tudok mit tenni. De azért azt meg kell említenem, hogy ez  hajnalig olvasós darab volt, fél háromkor fejeztem be. Ezt most azért mondom, mert ilyet csak kivételes esetekben teszek.:)

 (Egy aprócska bajom van: miért nem lehetett az outsider szót lefordítani? Eszméletlenül zavaró volt, hogy meghagyták ezt az egy angol  szót, ráadásul mindenféle ok nélkül. Remélem ezt a Könyvmolynál javították.)

2013. február 1., péntek

Jennifer E. Smith: Vajon létezik szerelem első látásra?

Nem szeretem, amikor a könyvekben a főszereplők rögtön egymásba zúgnak, amikor gyakorlatilag pár nap alatt eldöntik, hogy nem tudnak egymás nélkül élni, miközben még csak nem is ismerik egymást. Ezért nem is vártam tűkön ülve ezt a regényt, mert miért is akarnék erről a hülyeségről egy egész könyvet olvasni? Nos, röviden összefoglalva azért, mert ez egy jó könyv.

 Hadley apja esküvőjére tart Londonba. Már hónapok óta retteg ettől a naptól, amikor el kell fogadnia, hogy az apja egy másik nőt vesz feleségül, és hogy a családjuk végérvényesen felbomlott. Ráadásul a repülőn még a klausztrofóbiájával is szembe kell néznie. Azonban a lány négy perccel lekési a járatát, így kénytelen órákat dekkolni a reptéren, ahol időközben megismerkedik Oliverrel...

 Ez a regény nem arról szó, amire a cím utal! Nem egy nyálas, "jaj de szép vagy, rögtön beléd szerettem" típusú vacak, hanem egy történet igazi problémákról, érzelmekről (inkább a szeretetről, mint a szerelemről), emberekről. Hadleyt és Olivert is nagyon szerettem, bár nincs bennük semmi kirívóan érdekes, de el tudnám képzelni, hogy ők tényleg léteznek, annyira emberire sikerült megalkotni őket.

 A legfőbb konfliktus az apa-lánya kapcsolat, vajon Hadley képes lesz-e megbocsátani az apjának, amiért az elhagyta őket? Bár a lány eltökélte, hogy nem, de amikor megérkezik az esküvőre, olyasmikkel szembesül, amikre nem készült fel. De Oliver szála is fontos, neki is megvan az oka arra, hogy Londonba utazzon, és ő is örül, hogy Hadley eltereli a figyelmét a nehézségekről útközben. A szerelmi szál egyáltalán nem hiteltelen, hiába játszódik 24 óra alatt a regény, a szereplők megismerik egymást, és nem nehéz meglátni, hogy mit kedvelnek a másikban.

 London hangulatát még érdemes kiemelni, bár nincs sok leírás róla, mégis nagyon erős az atmoszféra, nem tudom, hogy ezt hogy érte le az írónő, de jól csinálta, az biztos. Átjön az a ködös, esős, de néha mégis napsütéses, nagyon angol hangulata a városnak.

 Összességében nem egy eget rengető regény, de érdemes elolvasni, ha valaki egy kicsit reálisabb történetre, és úgy egyáltalán egy jó könyvre vágyik!